metoda kasowaMali podatnicy mają możliwość wyboru rozliczania podatku VAT metodą kasową. Mały podatnik to podatnik podatku VAT u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 1 200 000 euro, lub dla podatników prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze kwoty 45 000 euro. Przeliczenia na złotówki dokonuje się wg średniego kursu NBP ogłoszonego na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego w zaokrągleniu do 1000 zł.

Przy metodzie kasowej obowiązek podatkowy VAT powstaje:

  1. Z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – gdy dokonujemy dostawy towarów lub świadczymy usługi na rzecz czynnych podatników VAT,
  2. Z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, jednak nie później niż 180 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – gdy dokonujemy dostawy lub świadczymy usługi na rzecz podmiotów innych niż w pkt 1 (np. na rzecz osób fizycznych).

Aby wybrać metodę kasowa należy złożyć pisemne zawiadomienie do urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres za który będziemy stosować tą metodę. Przy metodzie kasowej VAT rozlicza się kwartalnie w związku z tym jeżeli chcemy stosować metodę kasowa na przykład od III kwartału to zawiadomienie musimy złożyć do końca czerwca.

Zrezygnować z metody kasowej można nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy jej stosowania tej. O rezygnacji należy pisemnie powiadomić urząd skarbowy w terminie do końca kwartału w którym będziemy stosować tą metodą. ES